• Limitowana Edycja - FRIO Duo Pink Paradise

Producenci
Wiedza ogólna

Rodzaje insuliny

Istnieje ponad 20 rodzajów insuliny, dostępnych w czterech podstawowych formach, z których każda ma inny czas i inną długość działania.
Decyzja odnośnie wyboru rodzaju insuliny zależy od indywidualnego stylu życia pacjenta, preferencji i doświadczenia lekarza prowadzącego oraz poziomów cukru we krwi pacjenta.

Co to jest cukrzyca?

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, w której poziom glukozy (cukru) we krwi jest zbyt wysoki. Komórki organizmu potrzebują glukozy w celu uzyskania energii dla procesów poruszania się, wzrostu oraz regeneracji. Insulina jest hormonem odpowiedzialnym za regulację poziomu glukozy we krwi.
Nadmiernie wysokie poziomy glukozy we krwi mogą uszkadzać małe i duże naczynia krwionośne, prowadząc do powikłań cukrzycy, takich jak ślepota, niewydolność nerek, amputacje kończyn, udar mózgu oraz choroba wińcowa.

Istnieją trzy podstawowe typy cukrzycy.

Cukrzyca typu 1 jest zwykle (chociaż nie zawsze) rozpoznawana u dzieci i młodych dorosłych. Trzustka pacjenta z cukrzycą typu 1 nie wytwarza wcale własnej insuliny i chory musi przyjmować insulinę codziennie.

Cukrzyca typu 2 jest zwykle (chociaż nie zawsze) rozpoznawana u dorosłych po 45 roku życia. W tym typie cukrzycy trzustka nie wytwarza insuliny w wystarczających ilościach albo tkanki pacjenta są insulinooporne, czyli nie potrafią odpowiednio wykorzystać wytwarzanej insuliny.

Cukrzyca ciążowa pojawia się podczas ciąży: 2-4% ciężarnych choruje na ten typ cukrzycy. U kobiet z cukrzycą ciążową istnieje około 40-procentowe prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2 po zakończeniu ciąży.

Jak mogę się dowiedzieć czy mam cukrzycę?

Nawet połowa pacjentów chorych na cukrzycę typu 2 jest nieświadomych istnienia swojej choroby. Z tego powodu szczególnie ważne jest zwracanie uwagi na objawy cukrzycy i czynniki zwiększające ryzyko zachorowania.

Oto niektóre z objawów cukrzycy typu 1 i 2:


  • – Silne pragnienie
  • – Częste oddawanie moczu
  • – Uczucie silnego głodu i zmęczenia
  • – Utrata lub przyrost masy ciała
  • – Sucha, łuszcząca się skóra
  • – Utrata czucia w stopach lub mrowienia stóp
  • – Zaburzenia widzenia

Objawy cukrzycy typu 1 często rozwijają się w bardzo krótkim czasie. W cukrzycy typu 2 objawy rozwijają się wolniej, a niektóre osoby nie mają żadnych objawów. Jeżeli zauważyłeś u siebie wyżej wymienione objawy i trwają one już od jakiegoś czasu, zgłoś się do lekarza.

Jakie czynniki zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę?

Chociaż naukowcy nie do końca wiedzą dlaczego niektóre osoby chorują na cukrzycę a inne nie, wiadomo że niektóre czynniki zwiększają ryzyko zachorowania. Jesteś w grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę, jeżeli:

  • – Twoja matka, ojciec, siostra lub brat mają cukrzycę
  • – Masz nadciśnienie tętnicze
  • – Chorowałaś na cukrzycę ciążową
  • – Masz nadwagę lub jesteś otyły
  • – Prowadzisz mało aktywny tryb życia
  • – Jesteś po 45 roku życia

Jeżeli masz jeden lub więcej z wymienionych powyżej czynników ryzyka, nawet jeżeli nie masz objawów cukrzycy, powinieneś wykonywać regularnie badania w kierunku cukrzycy.

Jakie badania pozwalają rozpoznać cukrzycę?

Chociaż stężenie glukozy we krwi waha się zależnie od tego kiedy i co zjedliśmy, zakres tych wahań powinien być w miarę niewielki. Poziom cukru we krwi jest najwyższy po jedzeniu, a najniższy po 8-10 godzinach od ostatniego posiłku. Po nocnym poszczeniu większość ludzi ma poziom glukozy we krwi między 70 a 110 miligramów w decylitrze krwi (mg/dl). Po obfitym posiłku poziom glukozy podnosi się, ale nie powyżej 140 mg/dl. Osoby z nieleczoną cukrzycą mają wyższe poziomy glukozy we krwi zarówno na czczo, jak i po posiłku.

Żeby sprawdzić, czy masz cukrzycę, lekarz zleca zbadanie poziomu cukru we krwi. Wynik takiego badania razem z innymi objawami klinicznymi jest użyteczny do stwierdzenia czy masz cukrzycę i jeśli tak, to jakiego typu. Nie można rozpoznać cukrzycy na podstawie jednego badania. Trzeba wykonać dwa lub więcej badania poziomu cukru dla potwierdzenia rozpoznania. Najczęściej wykonywane badania poziomu cukru we krwi to: oznaczenie stężenia glukozy w surowicy na czczo.

Oznaczenie stężenia glukozy w surowicy na czczo.

Większość ekspertów zaleca wykonanie tego badania w celu zdiagnozowania cukrzycy. Przed wykonaniem badania musisz powstrzymać się od spożywania posiłków przez 8-10 godzin. Badanie polega na pobraniu krwi z żyły. Jeżeli poziom glukozy na czczo przekracza 126 mg/dl pozwala to na rozpoznanie cukrzycy.

Przygodne oznaczenie poziomu glukozy.

Przygodne oznaczenie poziomu glukozy. Wiele przypadków cukrzycy jest rozpoznawanych przypadkowo podczas badania krwi z innego powodu. Jeżeli nie jesteś na czczo podczas wykonywania badania poziomu glukozy we krwi, poziom glukozy nie powinien być wyższy niż 200 mg/dl. Jeżeli przekracza tą wartość, lekarz będzie podejrzewał cukrzycę i zleci badanie poziomu glukozy we krwi na czczo.

Doustny test tolerancji glukozy.

W tym badaniu pacjent wypija napój zawierający glukozę rozpuszczoną w wodzie. Następnie pobiera się krew do badania w równych odstępach czasu przez 3 godziny. Jeżeli poziom glukozy przekroczy pewne normy, możemy rozpoznać cukrzycę. To badanie jest także wykonywane u kobiet ciężarnych, aby rozpoznać lub wykluczyć cukrzycę ciążową.

Jak mogę zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę?

Badania wykazały, że odpowiednia dieta i aktywność fizyczna mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl